wróć do krótkiego poradnika

Dziadku, nie wiem czy to przeżyjesz

Należę do tych szczęściar i szczęściarzy, którzy jeszcze posiadają jedną babcię i dziadka. Część z Was już kiedyś widziała mojego dziadka tu i ówdzie. Oprócz tego, że ma niesamowite poczucie humoru i krzepę 20-latka, to jest też niesamowitym, wręcz skrajnym wrażliwcem. Żuk na źdźble trawy? Dziadek płacze. Piękna piosenka w "Jaka to melodia"? Dziadek szlocha. Wojenny film? Z pokoju dobiegają odgłosy płaczu i jęków.

Ale Dziadek jest też bardzo – powiedzmy – specyficzny. Najlepiej czuje się na swoim podwórku, niechętnie wychodzi poza furtkę swojego podwórka i jest bardzo nieśmiały. Ma też bardzo duże problemy ze słuchem. Za pasem ślub i wesele mojej siostry, dlatego udało nam się namówić Dziadka na kupienie aparatu słuchowego.

Jako, że obowiązek znalezienia lekarza spadł na mnie, postanowiłam, że będę szukać w Warszawie. Dziadek do tej pory był tu raz (w dodatku od razu z przytupem, bo spał w Mariocie), więc chciałam mu pokazać kilka miejsc. Wizytę ustalono na końcówkę lipca, zaczęłam więc wszystko planować i wtem narodził się w mojej głowie pewien pomysł.

Zadzwoniłam do kliniki i zmieniłam termin wizyty na 31 lipca i 1 sierpnia. Na tym pierwszym sierpnia najbardziej mi zależało, bo Dziadek (rocznik 1936) ma hopla na punkcie II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego. Mam więc plan zabrać go w ostatni dzień lipca do Muzeum Powstania, a pierwszego sierpnia na Krakowskie Przedmieście o 17:00 i przeżyć z nim Godzinę W.

Rok temu, kiedy Krzysiu zabrał mnie na Godzinę W, łzy płynęły mi po twarzy strumieniami. Nie ma takiej siły, która byłaby w stanie powstrzymać emocje towarzyszące tej jednej minucie rozdzieranej syrenami ciszy. 

Cieszę się jak głupia, że będę w stanie Dziadkowi zrobić taką wycieczkę i w 100% trafić w jego zainteresowania i wrażliwość. Mam tylko nadzieję Dziadku, że nie przesadzę z tymi wrażeniami i że to przeżyjesz!

 • Paola

  Wspaniały prezent dla wspaniałego Dziadka! :)

  Zazdroszczę szczerze, moi Dziadkowie dawno już odeszli.

  Planowałam w tym roku wycieczkę do Warszawy, żeby doświadczyć Godziny W w samym centrum, ale nie uda się z różnych względów niestety. Za to Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów zwiedzę bankowo podczas tegorocznego urlopu.

 • Julia

  Oj tak! Ja co roku biorę wolne popołudnie i zabieram dziadków do centrum.

 • Hah też jestem typem wrażliwca jak Twój dziadek i doskonale rozumiem roztkliwianie się nad żuczkami tego świata (przedwczowaj podnosiłam wyjątkowo dorodnego, który przewrócił się na pancerz)

  Jak fajnie, że wpadłaś na taki pomysł, wszyscy fajni dziadkowie powinni mieć takie wnuczki:)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress